Elisabet

Torsdag - yoga
Idag är det torsdag och om jag ska följa min idé om att köra varannan dag promenad och varannan dag yoga, så är det yoga som står på schemat idag. Jag kombinerar avslappning, en del övningar som jag fått med mig från mediyoga för mina värkande höfters skull samt ett nack- och ryggstärkande yogaprogram. Jag brukar känna mig så lugn och avslappnad efteråt. Men samtidigt också stark som wonder woman. Eller ungefär så som på bilden nedan, efter att ha friklättrat och vandrat den otillgängliga sidan upp till toppen av ett fjäll.
 
 
Det var tider det. Den träning jag gör nu i form av yoga och promenader är riktad mot att jag ska kunna fjällvandra och göra toppturer igen.
 
Det har varit en lång väg att komma hit där jag är nu. Efter olyckan 2017 klarade jag knappt att gå bara någon meter. Jag har fått långsamt bygga upp min styrka genom först korta promenader någon gång i veckan, till längre och längre promenader. Jag har ocså haft enklare övningar av sjukgymnast för att stärka mina nackmuskler och höfter. När jag var så pass stark att jag kunde gå en timmes promenad någon gång per vecka så påbörjade jag 2020 en kurs i mediyoga. Jag blev snabbt mycket starkare. Numera gör jag de övningar från det programmet som fungerar bäst hemma. Jag har lagt till ett tuffare program med rygg- och nackstärkande yoga sedan en tid tillbaka, det innehåller även en del balansövningar. Eftersom min balans är helt åt skogen dålig. Jag drar åt vänster sida och måste fokusera enormt mycket på att gå så rakt att jag inte går ut i diket. Det tar en massa energi som jag skulle ha användning av till annat. I början när jag märkte framsteg från det nya yogaprogrammet i form av styrka och uthållighet så blev jag lite för ivrig. Jag ville göra yogan varje dag, vilket ledde till ett litet bakslag. Nu har jag justerat och är fortfarande i trial and error-perioden om vilket som fungerar bäst. Ni får hänga med mig på min resa för att se om min varannan dag-strategi fungerar.
 
Igår skrev jag om min promenad, som jag egentligen skulle ta i lugn takt, vilket helt misslyckades eftersom det var så härligt att sträcka på benen. Jag lade till en lite längre vilopaus på eftermiddagen, ca en timme låg jag nerbäddad med lurar på för att minska intrycken. Idag känner jag mig ganska pigg. Jag kommer vila lite under dagen, för att på eftermiddagen göra yogan. Efter yogan kommer jag ta en till vilopaus. Det är min plan i alla fall. :) Imorgon kommer jag uppdatera hur det gick. Om planen sprack, Eller om jag höll mig till den, hur jag då mår energimässigt. Nedan ser du en bild på mig och någon som ger mig en massa energi. Nämligen min helt underbare man, Henrik.
 
 
Skriv en kommentar
Namn*
E-postadress*
Blogg-adress