Elisabet

Fredag
Idag är en sån där dag när jag känner mig trött och sliten och jag inser att det här med återhämtning och tillfrisknande. Det fungerar lite som en karusell. Det går runt, runt och det går upp och det går ner. Men oavsett hur länge man åker så kommer man alltid tillbaka precis där man började. Så känns det i alla fall. 
 
 
I natt har jag haft svårt att sova. Jag har vaknat flera gånger och fram på morgonkvisten kände jag att jag kunde lika gärna kliva upp. Tinnitusen som varit ganska lugn i några dagar är nu ett envist högt ljud i mina öron. Ungefär som om det sitter en samling syrsor i varje öra och har konsert. Jag känner mig också dunderförkyld. Förhoppningsvis är det en förkylning och inte ett bakslag i tillfrisknandet.
 
Hur gick det då med min plan att vila efter yogan igår? Jo, den sprack. Det fanns inte riktigt tid att vila. Ynka 25-30 minuter blev det och det kändes otillräckligt. Jag var så trött så jag var yr och det var nära att jag ramlade flera gånger. Gick jag då och la mig? Nej, det gjorde jag inte. Jag ville ju ha tid att umgås med min man också. Idag blir helt och hållet en vilodag. Nästa gång får jag lägga yogan tidigare så att jag hinner vila efter.
 
En annan sak jag märkte igårkväll var att min vänstra arm inte orkade bära någon som helst vikt. Den strejkade helt enkelt. Trist. När jag jämför båda armarna i spegeln så kan jag se att min vänstra arm ser liten och förtvinad ut jämfört med min högra. Så har det ju varit en längre tid. På grund av en utbuktande disk som trycker på nerver som går ut i vänsterarmen, så har det varit en nedsatt funktion i armen länge. Men i och med att den senaste magnetröntgen visade att diskbråcket är nästan helt i regress, så har jag i min fantasivärld målat upp ett scenario där jag kan använda min vänsterarm helt obehindrat. Det kan jag tydligen inte. Varannan dag med yoga kan fortfarande funka, men jag får ändra lite i övningarna så jag lämnar de tyngre övningarna till en gång i veckan istället. Det kan funka!
 
Ha en härlig fredag allihopa!
 
 
Skriv en kommentar
Namn*
E-postadress*
Blogg-adress